Vicor Corporation V24C5T125BF2
V24C5T125BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C5T125BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 125W
Datasheet Download
V24C5T125BF2.pdf
Availability of V24C5T125BF2
QUANTITY
V24C5T125BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C5T125BF2
Internal Part NumberEIS-V24C5T125BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series125W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.1%
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C5T125BF2
Related LinksV24C5T, V24C5T125BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C5T125BF2 Details Description
Related parts for V24C5T125BF2
RES SMD 1.02K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR 8-DIP datasheet.pdf
RES 22K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU OMAP-L1X 456MHZ 361NFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 21.59MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
MICRO 15C P 30" WHT JACKS datasheet.pdf