Vicor Corporation V24C8C100BG3
V24C8C100BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C8C100BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V24C8C100BG3.pdf
Availability of V24C8C100BG3
QUANTITY
V24C8C100BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C8C100BG3
Internal Part NumberEIS-V24C8C100BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C8C100BG3
Related LinksV24C8C, V24C8C100BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C8C100BG3 Details Description
Related parts for V24C8C100BG3
IC ADC 18BIT SAR W/BUFF 48LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 4POS TIN datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf