Vicor Corporation V24C8C100BL3
V24C8C100BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C8C100BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V24C8C100BL3.pdf
Availability of V24C8C100BL3
QUANTITY
V24C8C100BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C8C100BL3
Internal Part NumberEIS-V24C8C100BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C8C100BL3
Related LinksV24C8C, V24C8C100BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C8C100BL3 Details Description
Related parts for V24C8C100BL3
IC EEPROM 1KBIT 2.1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1M OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MICROPWR COMP DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
RES 750K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf