Vicor Corporation V24C8H100BF
V24C8H100BF picture photo
Mfg. Part Number
V24C8H100BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V24C8H100BF.pdf
Availability of V24C8H100BF
QUANTITY
V24C8H100BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C8H100BF
Internal Part NumberEIS-V24C8H100BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C8H100BF
Related LinksV24C8, V24C8H100BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C8H100BF Details Description
Related parts for V24C8H100BF
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 0.05" 3" datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 2VOUT 30W datasheet.pdf
FILTER LC 50MHZ 20MA 0805 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS DR LOW P datasheet.pdf