Vicor Corporation V24C8H100BF
V24C8H100BF picture photo
Mfg. Part Number
V24C8H100BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V24C8H100BF.pdf
Availability of V24C8H100BF
QUANTITY
V24C8H100BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C8H100BF
Internal Part NumberEIS-V24C8H100BF
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C8H100BF
Related LinksV24C8, V24C8H100BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C8H100BF Details Description
Related parts for V24C8H100BF
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 1506 datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HYBRID MK-2 PLUG HSG ASSY 16P datasheet.pdf
RES SMD 6.34 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
HEATSHRINK 6.35MM ID 50MM L datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 3.5A 40 MOHM TH datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR F/OPTIC 3.0DB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf