Littelfuse V24ZC50P
V24ZC50P picture photo
Mfg. Part Number
V24ZC50P
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 19.2V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
V24ZC50P.pdf
Availability of V24ZC50P
QUANTITY
V24ZC50P Order Process
Ship out your order
Specifications of V24ZC50P
Internal Part NumberEIS-V24ZC50P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZC
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)20.7V
Varistor Voltage (Typ)23V
Varistor Voltage (Max)25.3V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts14VAC
Maximum DC Volts18VDC
Energy100J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24ZC50P
Related LinksV24Z, V24ZC50P Datasheet, Littelfuse Distributor
V24ZC50P Details Description
Related parts for V24ZC50P
RES SMD 39 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 50W datasheet.pdf
HEADER 32POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
LOCK NUT 0.669" NYLON M12 datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 148.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf