Littelfuse V250LA10PX2855
V250LA10PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V250LA10PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 354V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V250LA10PX2855.pdf
Availability of V250LA10PX2855
QUANTITY
V250LA10PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V250LA10PX2855
Internal Part NumberEIS-V250LA10PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts330VDC
Energy40J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V250LA10PX2855
Related LinksV250LA1, V250LA10PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V250LA10PX2855 Details Description
Related parts for V250LA10PX2855
JUMPER-H1504TR/A2015S/X 5" datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.32A 111 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 28.8VC DO204AC datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 360 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 0.0125W 0603 datasheet.pdf