Littelfuse V250LT10CP
V250LT10CP picture photo
Mfg. Part Number
V250LT10CP
Brief Description
VARISTOR 354V 3.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V250LT10CP.pdf
Availability of V250LT10CP
QUANTITY
V250LT10CP Order Process
Ship out your order
Specifications of V250LT10CP
Internal Part NumberEIS-V250LT10CP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesC-III
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge3.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts-
Energy65J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V250LT10CP
Related LinksV250L, V250LT10CP Datasheet, Littelfuse Distributor
V250LT10CP Details Description
Related parts for V250LT10CP
CONN HEADER 52POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.63 OHM 10% 300W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 9V datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 12"W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 15W DIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOT23 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf