Littelfuse V250LT10CPX2855
V250LT10CPX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V250LT10CPX2855
Brief Description
VARISTOR 354V 3.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V250LT10CPX2855.pdf
Availability of V250LT10CPX2855
QUANTITY
V250LT10CPX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V250LT10CPX2855
Internal Part NumberEIS-V250LT10CPX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesC-III
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge3.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts-
Energy65J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V250LT10CPX2855
Related LinksV250LT1, V250LT10CPX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V250LT10CPX2855 Details Description
Related parts for V250LT10CPX2855
IC OPAMP JFET 5MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 249KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 2W DO204AL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CABLE GLAND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf