Littelfuse V250LT10CPX2855
V250LT10CPX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V250LT10CPX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 354V 3.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V250LT10CPX2855.pdf
Availability of V250LT10CPX2855
QUANTITY
V250LT10CPX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V250LT10CPX2855
Internal Part NumberEIS-V250LT10CPX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesC-III
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge3.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts-
Energy65J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V250LT10CPX2855
Related LinksV250LT1, V250LT10CPX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V250LT10CPX2855 Details Description
Related parts for V250LT10CPX2855
SWITCH SLIDE DPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR ECL 4INP 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
1MMDDR3DIMM VTTH LLLCR datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 28V datasheet.pdf
RES 370 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
RES 5 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC XO 74.1758MHZ LVDS SMD datasheet.pdf