| Internal Part Number | EIS-V250LT40BP | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | LT | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 354V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 383.5V | |
| Varistor Voltage (Max) | 413V | |
| Current - Surge | 6.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 250VAC | |
| Maximum DC Volts | 330VDC | |
| Energy | 130J | |
| Package / Case | Disc 20mm | |