Littelfuse V250LU4P
V250LU4P picture photo
Mfg. Part Number
V250LU4P
Brief Description
VARISTOR 354V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
V250LU4P.pdf
Availability of V250LU4P
QUANTITY
V250LU4P Order Process
Ship out your order
Specifications of V250LU4P
Internal Part NumberEIS-V250LU4P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLU
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts330VDC
Energy21J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V250LU4P
Related LinksV250, V250LU4P Datasheet, Littelfuse Distributor
V250LU4P Details Description
Related parts for V250LU4P
IC DRIVER 3-PHASE FET 24-SOIC datasheet.pdf
LED SPACER FOR T-1 3/4) 5/8" datasheet.pdf
CAP ALUM 13000UF 40V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.058DIA GOLD datasheet.pdf
DIODE RF PIN 50V 250MW SC70 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 2PVH 6COL datasheet.pdf