Littelfuse V250LU4PX2855
V250LU4PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V250LU4PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 354V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
V250LU4PX2855.pdf
Availability of V250LU4PX2855
QUANTITY
V250LU4PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V250LU4PX2855
Internal Part NumberEIS-V250LU4PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLU
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts330VDC
Energy21J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V250LU4PX2855
Related LinksV250LU, V250LU4PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V250LU4PX2855 Details Description
Related parts for V250LU4PX2855
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 24V datasheet.pdf
TAPE DBL SIDED FOAM 1/32 X 1" datasheet.pdf
IC COMP DUAL LOW POWER 8-MSOP datasheet.pdf
IC UART FIFO 1B DUAL 48TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
LED ASSY VERT datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf