Littelfuse V251CA32
V251CA32 picture photo
Mfg. Part Number
V251CA32
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 354V 20KA DISC 32MM
Datasheet Download
V251CA32.pdf
Availability of V251CA32
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V251CA32 Order Process
Ship out your order
Specifications of V251CA32
Internal Part NumberEIS-V251CA32
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesCA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge20kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts330VDC
Energy330J
Package / CaseDisc 32mm
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V251CA32
Related LinksV251, V251CA32 Datasheet, Littelfuse Distributor
V251CA32 Details Description
Related parts for V251CA32
CAP CER 220PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.94M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 896FCBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 10MM datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 10MM NPN NO datasheet.pdf
HAN D M CRIMP CONTACT AU AWG 14 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf