Littelfuse V270ZA05PX1347
V270ZA05PX1347 picture photo
Mfg. Part Number
V270ZA05PX1347
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 243V 400A DISC 5MM
Datasheet Download
V270ZA05PX1347.pdf
Availability of V270ZA05PX1347
QUANTITY
V270ZA05PX1347 Order Process
Ship out your order
Specifications of V270ZA05PX1347
Internal Part NumberEIS-V270ZA05PX1347
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)243V
Varistor Voltage (Typ)270V
Varistor Voltage (Max)297V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts175VAC
Maximum DC Volts225VDC
Energy7.5J
Package / CaseDisc 5mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V270ZA05PX1347
Related LinksV270ZA0, V270ZA05PX1347 Datasheet, Littelfuse Distributor
V270ZA05PX1347 Details Description
Related parts for V270ZA05PX1347
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
INDICATOR NEON WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
C-GRID DRSW TH HDR. 34CKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
MODEM 1XRTT CDMA 5V AERIS datasheet.pdf
KIT 22-16,1/4,NIPL+RT-555-3/16 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf