Littelfuse V270ZS05P
V270ZS05P picture photo
Mfg. Part Number
V270ZS05P
Brief Description
VARISTOR 243V 400A DISC 5MM
Datasheet Download
V270ZS05P.pdf
Availability of V270ZS05P
QUANTITY
V270ZS05P Order Process
Ship out your order
Specifications of V270ZS05P
Internal Part NumberEIS-V270ZS05P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)243V
Varistor Voltage (Typ)270V
Varistor Voltage (Max)297V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts175VAC
Maximum DC Volts225VDC
Energy7.5J
Package / CaseDisc 5mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V270ZS05P
Related LinksV270, V270ZS05P Datasheet, Littelfuse Distributor
V270ZS05P Details Description
Related parts for V270ZS05P
IC OTP 2MBIT 150NS 40VSOP datasheet.pdf
IC INTERFACE ADSL/HDSL2 24-QFN datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 20B 28SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK POWER 4 POS 600V PDC datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 25NS 44TSOP datasheet.pdf
HSHM SOCKET PUSH TOOL datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF22 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 82 NF 1% 100VDC datasheet.pdf