Littelfuse V270ZU05P
V270ZU05P picture photo
Mfg. Part Number
V270ZU05P
Brief Description
VARISTOR 243V 400A DISC 5MM
Datasheet Download
V270ZU05P.pdf
Availability of V270ZU05P
QUANTITY
V270ZU05P Order Process
Ship out your order
Specifications of V270ZU05P
Internal Part NumberEIS-V270ZU05P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZU
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)243V
Varistor Voltage (Typ)270V
Varistor Voltage (Max)297V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts175VAC
Maximum DC Volts225VDC
Energy7.5J
Package / CaseDisc 5mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V270ZU05P
Related LinksV270, V270ZU05P Datasheet, Littelfuse Distributor
V270ZU05P Details Description
Related parts for V270ZU05P
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
200:5 CT 2.2" ID 55MM datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/2 WHT 5X4' datasheet.pdf
DIODE MODULE 35V 500A 3TOWER datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/11/180 3.5 BK datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
MOSF RF N CH 700V STAC177B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf