Littelfuse V275LA40BPX1347
V275LA40BPX1347 picture photo
Mfg. Part Number
V275LA40BPX1347
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V275LA40BPX1347.pdf
Availability of V275LA40BPX1347
QUANTITY
V275LA40BPX1347 Order Process
Ship out your order
Specifications of V275LA40BPX1347
Internal Part NumberEIS-V275LA40BPX1347
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)389V
Varistor Voltage (Typ)421V
Varistor Voltage (Max)453V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts275VAC
Maximum DC Volts369VDC
Energy140J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V275LA40BPX1347
Related LinksV275LA4, V275LA40BPX1347 Datasheet, Littelfuse Distributor
V275LA40BPX1347 Details Description
Related parts for V275LA40BPX1347
RES CHAS MNT 15K OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
IC POT DIGITAL 256-TAP 8-UMAX datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM22670INV datasheet.pdf
CAP ALUM 82000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
RES 154 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB10 PG21 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf