Littelfuse V275LC4P
V275LC4P picture photo
Mfg. Part Number
V275LC4P
Brief Description
VARISTOR 389V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
V275LC4P.pdf
Availability of V275LC4P
QUANTITY
V275LC4P Order Process
Ship out your order
Specifications of V275LC4P
Internal Part NumberEIS-V275LC4P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLC
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)387V
Varistor Voltage (Typ)430V
Varistor Voltage (Max)473V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts275VAC
Maximum DC Volts369VDC
Energy23J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V275LC4P
Related LinksV275, V275LC4P Datasheet, Littelfuse Distributor
V275LC4P Details Description
Related parts for V275LC4P
CONN HEADER 20POS 6.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RACK EQUPMNT SHELF-OPEN NON VENT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 14SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
FILTER ULTRA-COMPACT 3-PHASE 75A datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
POSITIONER SPRING LOADED datasheet.pdf
AMP 1MM STD EDGE 340 DUAL POS datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf