Littelfuse V275LS40A
V275LS40A picture photo
Mfg. Part Number
V275LS40A
Brief Description
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V275LS40A.pdf
Availability of V275LS40A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V275LS40A Order Process
Ship out your order
Specifications of V275LS40A
Internal Part NumberEIS-V275LS40A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)387V
Varistor Voltage (Typ)430V
Varistor Voltage (Max)473V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts275VAC
Maximum DC Volts369VDC
Energy140J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V275LS40A
Related LinksV275, V275LS40A Datasheet, Littelfuse Distributor
V275LS40A Details Description
Related parts for V275LS40A
RES 180K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5.08MM ANGLED datasheet.pdf
IC TXRX RS485 DIFF ESD 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
TRANS 2PNP 60V 2A 6HUSON datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
RES 261 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SILICON GREASE 2OZ JAR datasheet.pdf
M804 20C 20#20HD PIN RECP THRD datasheet.pdf
CAP 1500 UF 20% 35 V datasheet.pdf