Vicor Corporation V28A12C200BG
V28A12C200BG picture photo
Mfg. Part Number
V28A12C200BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V28A12C200BG.pdf
Availability of V28A12C200BG
QUANTITY
V28A12C200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A12C200BG
Internal Part NumberEIS-V28A12C200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A12C200BG
Related LinksV28A12, V28A12C200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A12C200BG Details Description
Related parts for V28A12C200BG
IC 8BIT ADDRESSABL LATCH 16-DIP datasheet.pdf
19P MTA100 CONN ASSY WHT LF datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 200MW 1005 datasheet.pdf
SAFETY JACK LONG PIN VERT PCB MO datasheet.pdf
29 AMP BLADE HDR ASSY datasheet.pdf
CONN 16POS 0.8MM SMT datasheet.pdf