Vicor Corporation V28A12C200BN3
V28A12C200BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V28A12C200BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V28A12C200BN3.pdf
Availability of V28A12C200BN3
QUANTITY
V28A12C200BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A12C200BN3
Internal Part NumberEIS-V28A12C200BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A12C200BN3
Related LinksV28A12, V28A12C200BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A12C200BN3 Details Description
Related parts for V28A12C200BN3
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 154 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 15VC SOT23A datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CORDED EARPLUGS datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf