Vicor Corporation V28A12H200B
V28A12H200B picture photo
Mfg. Part Number
V28A12H200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V28A12H200B.pdf
Availability of V28A12H200B
QUANTITY
V28A12H200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A12H200B
Internal Part NumberEIS-V28A12H200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A12H200B
Related LinksV28A1, V28A12H200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A12H200B Details Description
Related parts for V28A12H200B
CONN HOUSING 6POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT KIT 2POS PANEL MT datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 52POS TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
SST UNITIZED WHEEL 4" 3A FIN datasheet.pdf