Vicor Corporation V28A12H200BG2
V28A12H200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V28A12H200BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V28A12H200BG2.pdf
Availability of V28A12H200BG2
QUANTITY
V28A12H200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A12H200BG2
Internal Part NumberEIS-V28A12H200BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A12H200BG2
Related LinksV28A12, V28A12H200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A12H200BG2 Details Description
Related parts for V28A12H200BG2
RES 3K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLTR 7.5KV PHOTO FET 6-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 1000' datasheet.pdf
IC LCD SUPPLY 6CH 40QFN datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 104MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS SKT datasheet.pdf