Vicor Corporation V28A12T200B
V28A12T200B picture photo
Mfg. Part Number
V28A12T200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V28A12T200B.pdf
Availability of V28A12T200B
QUANTITY
V28A12T200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A12T200B
Internal Part NumberEIS-V28A12T200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A12T200B
Related LinksV28A1, V28A12T200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A12T200B Details Description
Related parts for V28A12T200B
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
HEADER OPEN .025"DIA .300 18POS datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4096X18 10NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf