Vicor Corporation V28A12T200B2
V28A12T200B2 picture photo
Mfg. Part Number
V28A12T200B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V28A12T200B2.pdf
Availability of V28A12T200B2
QUANTITY
V28A12T200B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A12T200B2
Internal Part NumberEIS-V28A12T200B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A12T200B2
Related LinksV28A12, V28A12T200B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A12T200B2 Details Description
Related parts for V28A12T200B2
CONN HEADER VERT .100 18POS 30AU datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 360MA 360 MOHM datasheet.pdf
TIE MNT USER SUPPLY ADHESIVE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND RED datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
SCD 3.81/10/90F 3.2SN OR BX datasheet.pdf
BERGSTIK II DUAL ST datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf