Vicor Corporation V28A12T200BG2
V28A12T200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V28A12T200BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V28A12T200BG2.pdf
Availability of V28A12T200BG2
QUANTITY
V28A12T200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A12T200BG2
Internal Part NumberEIS-V28A12T200BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A12T200BG2
Related LinksV28A12, V28A12T200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A12T200BG2 Details Description
Related parts for V28A12T200BG2
IC CAN CONTRLER IND TEMP 18SOIC datasheet.pdf
MAG CARD READER SWIPE TRK2 W/CVR datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
INSERT RCA JACK COUPLER datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf