Vicor Corporation V28A15H200BN
V28A15H200BN picture photo
Mfg. Part Number
V28A15H200BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V28A15H200BN.pdf
Availability of V28A15H200BN
QUANTITY
V28A15H200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A15H200BN
Internal Part NumberEIS-V28A15H200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A15H200BN
Related LinksV28A15, V28A15H200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A15H200BN Details Description
Related parts for V28A15H200BN
SW ROTARY DP3T BRKT STRAIGHT 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL LP W/REF 8SOIC datasheet.pdf
IC EQUAL DVI HDMI RETIMER 48-LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 178MA 12.5 OHM datasheet.pdf