Vicor Corporation V28A15M200BG3
V28A15M200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V28A15M200BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V28A15M200BG3.pdf
Availability of V28A15M200BG3
QUANTITY
V28A15M200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A15M200BG3
Internal Part NumberEIS-V28A15M200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A15M200BG3
Related LinksV28A15, V28A15M200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A15M200BG3 Details Description
Related parts for V28A15M200BG3
RES ARRAY 4 RES 7.5K OHM 0804 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 300MA 330 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
ANT TO RJ CABLE 10M datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM datasheet.pdf