Vicor Corporation V28A15M200BS
V28A15M200BS picture photo
Mfg. Part Number
V28A15M200BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V28A15M200BS.pdf
Availability of V28A15M200BS
QUANTITY
V28A15M200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A15M200BS
Internal Part NumberEIS-V28A15M200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.50" H (116.8mm x 55.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A15M200BS
Related LinksV28A15, V28A15M200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A15M200BS Details Description
Related parts for V28A15M200BS
DIODE SCHOTTKY 30V 700MA TUMD2 datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
LP 5.00/90/24 BK datasheet.pdf
GROMMET 1.375" RUBBER BLACK datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 85MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAULK GUN PNEUMATIC 10.5 OZ datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf