Vicor Corporation V28A15T200BG
V28A15T200BG picture photo
Mfg. Part Number
V28A15T200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V28A15T200BG.pdf
Availability of V28A15T200BG
QUANTITY
V28A15T200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A15T200BG
Internal Part NumberEIS-V28A15T200BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A15T200BG
Related LinksV28A15, V28A15T200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A15T200BG Details Description
Related parts for V28A15T200BG
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 680 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
OSC VCXO 116.48MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 67.3 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 55POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
CONN FFC 10POS 1MM datasheet.pdf