Vicor Corporation V28A15T200BL
V28A15T200BL picture photo
Mfg. Part Number
V28A15T200BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V28A15T200BL.pdf
Availability of V28A15T200BL
QUANTITY
V28A15T200BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A15T200BL
Internal Part NumberEIS-V28A15T200BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A15T200BL
Related LinksV28A15, V28A15T200BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A15T200BL Details Description
Related parts for V28A15T200BL
CONVERTER DC/DC +/-5V DUAL OUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8MICROPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN FFC TOP 15POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO218AB datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf