Vicor Corporation V28A28H200BG3
V28A28H200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V28A28H200BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V28A28H200BG3.pdf
Availability of V28A28H200BG3
QUANTITY
V28A28H200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A28H200BG3
Internal Part NumberEIS-V28A28H200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A28H200BG3
Related LinksV28A28, V28A28H200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A28H200BG3 Details Description
Related parts for V28A28H200BG3
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VOLTMETER 20VDC LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT UNIPLR SOT23W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
OSC XO 31.7MHZ CMOS SMD datasheet.pdf