Vicor Corporation V28A28M200BN
V28A28M200BN picture photo
Mfg. Part Number
V28A28M200BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V28A28M200BN.pdf
Availability of V28A28M200BN
QUANTITY
V28A28M200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A28M200BN
Internal Part NumberEIS-V28A28M200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A28M200BN
Related LinksV28A28, V28A28M200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A28M200BN Details Description
Related parts for V28A28M200BN
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
TBF 7C 7#8 PIN/SKT RCPT datasheet.pdf
TOOL INSERT 5POS 1-UP POWER MOD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
1/4 PTCH CRD BLK 2 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf