Vicor Corporation V28A28M200BS
V28A28M200BS picture photo
Mfg. Part Number
V28A28M200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V28A28M200BS.pdf
Availability of V28A28M200BS
QUANTITY
V28A28M200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A28M200BS
Internal Part NumberEIS-V28A28M200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.50" H (116.8mm x 55.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A28M200BS
Related LinksV28A28, V28A28M200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A28M200BS Details Description
Related parts for V28A28M200BS
CONN PC PIN CIRC 0.018DIA GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 2% 500V 1812 datasheet.pdf
CONN PIN SPRING LOAD .236 AU SMD datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 16PIN GOLD STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X5R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 240 OHM 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.22UF RADIAL datasheet.pdf