Vicor Corporation V28A28M200BS2
V28A28M200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V28A28M200BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V28A28M200BS2.pdf
Availability of V28A28M200BS2
QUANTITY
V28A28M200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A28M200BS2
Internal Part NumberEIS-V28A28M200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.50" H (116.8mm x 55.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A28M200BS2
Related LinksV28A28, V28A28M200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A28M200BS2 Details Description
Related parts for V28A28M200BS2
RES SMD 76.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 20HTSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB datasheet.pdf
78K0S KX1 MINICUBE UNIT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 13A PPAK SO-8 datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/11/90LF 3.2SN BK datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
LENS 1POS 13.9MM SQ 8.86MM H CLR datasheet.pdf