Vicor Corporation V28A28T200BG3
V28A28T200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V28A28T200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V28A28T200BG3.pdf
Availability of V28A28T200BG3
QUANTITY
V28A28T200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A28T200BG3
Internal Part NumberEIS-V28A28T200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A28T200BG3
Related LinksV28A28, V28A28T200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A28T200BG3 Details Description
Related parts for V28A28T200BG3
IC DAC LP V-OUT 12BIT 8-UMAX datasheet.pdf
IC MCU 8BIT LS 16K 34-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FERR RND CABLE SNAP 3.5-5MM BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FEP WIRE 22AWG GR 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE PIN RA datasheet.pdf