Vicor Corporation V28A36H200BL3
V28A36H200BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V28A36H200BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V28A36H200BL3.pdf
Availability of V28A36H200BL3
QUANTITY
V28A36H200BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A36H200BL3
Internal Part NumberEIS-V28A36H200BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A36H200BL3
Related LinksV28A36, V28A36H200BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A36H200BL3 Details Description
Related parts for V28A36H200BL3
IC FPGA 333 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
MODULE DSPIC30F SAMPLE 80QFP datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LOW EMI 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" TPL R/A datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 20V 100A TO249AB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf