Vicor Corporation V28A36H200BS2
V28A36H200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V28A36H200BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V28A36H200BS2.pdf
Availability of V28A36H200BS2
QUANTITY
V28A36H200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A36H200BS2
Internal Part NumberEIS-V28A36H200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.50" H (116.8mm x 55.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A36H200BS2
Related LinksV28A36, V28A36H200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A36H200BS2 Details Description
Related parts for V28A36H200BS2
CONN HEADER 48POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CARDEDGE 144POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 75W datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.5X3MM 9.84" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 2500' datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR ELEC DIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A 3220 datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf