Vicor Corporation V28A36M200BG3
V28A36M200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V28A36M200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V28A36M200BG3.pdf
Availability of V28A36M200BG3
QUANTITY
V28A36M200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A36M200BG3
Internal Part NumberEIS-V28A36M200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency82.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A36M200BG3
Related LinksV28A36, V28A36M200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A36M200BG3 Details Description
Related parts for V28A36M200BG3
USB CABLE A-PIGTAIL FULL RATED datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 3.1A 300 MOHM TH datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY MED 1A QC 2POS PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 8PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
PDU FOR GT SERIES 5 & 6KVA datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf