Vicor Corporation V28A36T200BS
V28A36T200BS picture photo
Mfg. Part Number
V28A36T200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V28A36T200BS.pdf
Availability of V28A36T200BS
QUANTITY
V28A36T200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A36T200BS
Internal Part NumberEIS-V28A36T200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.50" H (116.8mm x 55.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A36T200BS
Related LinksV28A36, V28A36T200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A36T200BS Details Description
Related parts for V28A36T200BS
CIR BRKR THRMMAG 1A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 400V 100MA 8SMD datasheet.pdf
BP PIERCE BLOCK LF datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 1A SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN TNC PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ADHESIVE FERRITE ABSORBENT MATER datasheet.pdf
CONN ADAPT N JACK TO MCX PLUG datasheet.pdf
IC 12CH ANALOG SWITCH 200V 48LQF datasheet.pdf