Vicor Corporation V28A3V3H150BG2
V28A3V3H150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V28A3V3H150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V28A3V3H150BG2.pdf
Availability of V28A3V3H150BG2
QUANTITY
V28A3V3H150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A3V3H150BG2
Internal Part NumberEIS-V28A3V3H150BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A3V3H150BG2
Related LinksV28A3V3, V28A3V3H150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A3V3H150BG2 Details Description
Related parts for V28A3V3H150BG2
TERM RING HVY VYL 16-12AWG 3/8 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.25V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC SMART PWR SSR HSIDE POWERSO10 datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 5.08MM datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 17POS datasheet.pdf
LP2N 5.00/44 BK datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf