Vicor Corporation V28A48T200BG
V28A48T200BG picture photo
Mfg. Part Number
V28A48T200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V28A48T200BG.pdf
Availability of V28A48T200BG
QUANTITY
V28A48T200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A48T200BG
Internal Part NumberEIS-V28A48T200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A48T200BG
Related LinksV28A48, V28A48T200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A48T200BG Details Description
Related parts for V28A48T200BG
RES SMD 133 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PWR SUP 15V 5W 0.35A datasheet.pdf
CONN HEADR 68POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN CARTRIDGE ASSEMBLY 3WIRE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 430 OHM 8SIP datasheet.pdf
INPUT MODULE 2 DIGITAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.18UF RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf