Vicor Corporation V28A5H175BG
V28A5H175BG picture photo
Mfg. Part Number
V28A5H175BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W
Datasheet Download
V28A5H175BG.pdf
Availability of V28A5H175BG
QUANTITY
V28A5H175BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A5H175BG
Internal Part NumberEIS-V28A5H175BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)35A
Power (Watts) - Manufacture Series175W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency76.8%
Power (Watts) - Max175W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A5H175BG
Related LinksV28A5, V28A5H175BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A5H175BG Details Description
Related parts for V28A5H175BG
IC TXRX RS485/RS422 60V 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A DL 24TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 516 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
RES 200 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf