Vicor Corporation V28A6V5M200BS
V28A6V5M200BS picture photo
Mfg. Part Number
V28A6V5M200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W
Datasheet Download
V28A6V5M200BS.pdf
Availability of V28A6V5M200BS
QUANTITY
V28A6V5M200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A6V5M200BS
Internal Part NumberEIS-V28A6V5M200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.77A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.50" H (116.8mm x 55.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency78.8%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A6V5M200BS
Related LinksV28A6V, V28A6V5M200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A6V5M200BS Details Description
Related parts for V28A6V5M200BS
FLEX CABLE - AFG09G/AF09/AFE09T datasheet.pdf
CONN HEADER 47POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
32PT.NPN DRT2 CAGEOUT W/DETECT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 0.787 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
DISPLAY NUM 10.16MM SGL YLW CC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
JTV RELAY 1 FORM C 6V datasheet.pdf