Vicor Corporation V28A8H200B
V28A8H200B picture photo
Mfg. Part Number
V28A8H200B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V28A8H200B.pdf
Availability of V28A8H200B
QUANTITY
V28A8H200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A8H200B
Internal Part NumberEIS-V28A8H200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A8H200B
Related LinksV28A8, V28A8H200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A8H200B Details Description
Related parts for V28A8H200B
IDC CABLE - MSC30A/MC34G/MSC30A datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W SMA datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
TOOL DIE ASSY COAX SIZE 8 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1KV NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro B 2.0 5 Position Board Cutout, Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
MICRO 15POS SKT 30" datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.2A SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
RES SMD 110.5OHM 0.1% 1/10W 1505 datasheet.pdf
0.100" HDR TH datasheet.pdf