Vicor Corporation V28A8H200BG3
V28A8H200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V28A8H200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V28A8H200BG3.pdf
Availability of V28A8H200BG3
QUANTITY
V28A8H200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A8H200BG3
Internal Part NumberEIS-V28A8H200BG3
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A8H200BG3
Related LinksV28A8H, V28A8H200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A8H200BG3 Details Description
Related parts for V28A8H200BG3
CONN HOUSING 18POS .100 DL datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MMA845XQ datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
HEATSHK 12.7MM ID 50MM PRESCORE datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf