Vicor Corporation V28A8M200BF
V28A8M200BF picture photo
Mfg. Part Number
V28A8M200BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V28A8M200BF.pdf
Availability of V28A8M200BF
QUANTITY
V28A8M200BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A8M200BF
Internal Part NumberEIS-V28A8M200BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A8M200BF
Related LinksV28A8, V28A8M200BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A8M200BF Details Description
Related parts for V28A8M200BF
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 66TSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" STACKER datasheet.pdf
GLASS EPOXY BOARD FOR 1593QPCB datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
THM RETAINER FOR 20MM CELL datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.175W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf