Vicor Corporation V28A8M200BG
V28A8M200BG picture photo
Mfg. Part Number
V28A8M200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V28A8M200BG.pdf
Availability of V28A8M200BG
QUANTITY
V28A8M200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A8M200BG
Internal Part NumberEIS-V28A8M200BG
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A8M200BG
Related LinksV28A8, V28A8M200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A8M200BG Details Description
Related parts for V28A8M200BG
IC ADC 12BIT SAR 3MSPS 48-LQFP datasheet.pdf
CAP TOGGLE BAT WHITE datasheet.pdf
RES 47K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf