Vicor Corporation V28A8T200B
V28A8T200B picture photo
Mfg. Part Number
V28A8T200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V28A8T200B.pdf
Availability of V28A8T200B
QUANTITY
V28A8T200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A8T200B
Internal Part NumberEIS-V28A8T200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A8T200B
Related LinksV28A8, V28A8T200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A8T200B Details Description
Related parts for V28A8T200B
FILTER BANDPASS 36.125MHZ 5SIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
CONN RING UNINS 14-16AWG #1/4 datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 250MA 600 MOHM datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 7.5NS 176TQFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
RD COAX SW 6GHZ SPDT TTL 5V datasheet.pdf